f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore. Excepteur sint lorem cupidatat.

Zapraszamy też na

Prof. dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska

Wasi tutorzy   /  Elżbieta Wojaczyńska

Prof. dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska

Tutor / nauki chemiczne

Praca z młodymi, zdolnymi i chcącymi pogłębiać swoją wiedzę studentami nadaje dodatkowy sens mojej pracy na uczelni. Od wielu lat współpracuję z uzdolnionymi adeptami chemii, którzy pod moją opieką wykonują projekty badawcze, realizują prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie. Trójka z moich podopiecznych otrzymała grant Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej na swoje badania. Jestem też opiekunem naukowym projektów realizowanych w dwóch kołach naukowych na Wydziale Chemicznym. Nie jest mi obca praca w systemie tutoringu. Jako jedna z pierwszych osób na Politechnice Wrocławskiej ukończyłam dwutygodniowy kurs Masters of Didactics w Londynie w 2019 roku.

 

Swoim podopiecznym w systemie tutoringu proponuję formę regularnych, indywidualnych spotkań, np. raz w tygodniu (terminy będą ustalane z każdym zainteresowanym), poświęconych m.in. poznawaniu wybranych metod spektroskopowych, syntezie asymetrycznej i innym zagadnieniom związanym z chemią organiczną. Spotkania rozpoczynają się opracowaniem zagadnień literaturowych, co może stanowić wstęp do pracy laboratoryjnej. Dostosowuję formę i rodzaj pracy naukowej do umiejętności i predyspozycji kandydata czy kandydatki. Przygotowuję do prezentacji wykładów popularnonaukowych oraz wystaw naukowych, w których pokazuję, jak wiele dziedzin ma związki z chemią. Dotychczas miało miejsce już sześć takich ekspozycji w językach polskim i angielskim, poświęconych chemii kwiatów, chemii miodu, chemii w malarstwie i chemii minerałów, a także dwie rocznicowe dotyczące Ignacego Łukasiewicza i Mikołaja Kopernika. Do współpracy merytorycznej zapraszam różne ośrodki i uznanych artystów czy naukowców, np. wystawa „Chemia w malarstwie” zawierała wywiad z uznanym malarzem, Wojciechem Siudmakiem. Z kolejną trójką studentek przygotowałam artykuł przeglądowy, który jest przygotowany do wysłania do czasopisma o zasięgu międzynarodowym. Moi podopieczni wyjeżdżają do innych ośrodków naukowych w ramach programu Erasmus Plus, wygrywają konkursy z języka angielskiego, otrzymują nagrody rektora, ministra. Z tych wszystkich aktywności i współprac popularnonaukowych wykluwają się kolejne, mające rozwijać nie tylko potencjał naszych studentów, ale dawać asumpt młodym ludziom do rozwoju i poznawania obszarów, których nie można sobie wyobrazić bez chemii.

 

 

Najlepszą rekomendacją niech będą słowa moich podopiecznych:

 

W czasie naszej współpracy udało mi się w tym czasie rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności oraz zyskać wiele miłych wspomnień. Z całego serca polecam Panią Profesor jako opiekuna projektów rozwojowych na Politechnice Wrocławskiej za jej niezwykłą wyrozumiałość, empatię oraz prawdziwy dar do wyciągania z człowieka tego, co najlepsze.

 

Współpraca z prof. Wojaczyńską w ramach tutoringu, zajęć dydaktycznych i pracy w laboratorium chemii organicznej jest wyjątkowo owocna. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi, praca jest nie tylko inspirująca, ale również pozwala na głębsze zrozumienie skomplikowanych zagadnień i samodzielne rozwiązywanie problemów chemicznych. Cieszę się, że mam możliwość współpracować z tak kompetentnym mentorem i jej zespołem.

 

Świetna współpraca, która pozwala na poszerzenie horyzontów. Pani Profesor jest osobą niezwykle rzeczową, kompetentną, a przy tym sympatyczną. Polecam gorąco tym, którzy chcą rozwinąć się na polu syntezy organicznej.

 

Udało mi się w tym roku dostać Stypendium Ministra Nauki 🙂 chciałam przy tej okazji bardzo Pani podziękować – nasza współpraca bardzo popchała mnie w stronę ścieżki naukowej, nawet jeśli aktualnie nie zajmuję się bezpośrednio chemią. Pani pomoc była i jest dla mnie naprawdę nieoceniona i czuję, że ten sukces zawdzięczam w dużym stopniu Pani, bo na pewno nie byłabym w tym miejscu, gdzie jestem teraz, gdyby nie nasz tutoring. Jeszcze raz bardzo dziękuję!

 

https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/ministerialne-stypendia-dla-wybitnych-studentow-pwr-13257.html

Tutoring:

naukowy

Cząsteczki wielu związków chemicznych są chiralne – mogą występować w postaci dwóch form, stanowiących swoje nienakładalne lustrzane odbicia. Ma to szczególne istotne znaczenie w przypadku połączeń o potencjalnej aktywności biologicznej, na przykład nowych leków. Biocząsteczki, z którymi miałyby one oddziaływać – np. białka czy kwasy nukleinowe – zbudowane są bowiem z chiralnych składników (aminokwasy, cukry). W efekcie zdarza się, że jedna z form farmaceutyku ma działanie terapeutyczne, a druga jest nieaktywna albo wręcz szkodliwa. Z tego względu coraz więcej nowych leków stanowią właśnie związki chiralne otrzymywane w postaci jednej z form, na drodze tzw. syntezy asymetrycznej (stereoselektywnej).

 

 

W swojej pracy naukowej zajmuję się właśnie zagadnieniami związanymi z syntezą asymetryczną, przede wszystkim poszukiwaniem skutecznych chiralnych katalizatorów oraz otrzymywaniem chiralnych bloków budulcowych (związków, stanowiących substraty do dalszych przekształceń), między innymi w reakcjach hetero-Dielsa-Aldera i Mannicha. Rozpoczęłam także współpracę z profesorem Jonathanem Claydenem z Uniwersytetu w Bristolu, autorem znanego podręcznika do chemii organicznej, w zakresie syntezy cyklicznych peptydów z ugrupowaniem 2-azabicyklolkanowym, ważnych połączeń z punktu widzenia zastosowań w medycynie. Niektóre z naszych związków wykazują interesującą aktywność biologiczną – działanie przeciwnowotworowe lub przeciwwirusowe.

 

 

Zajmuję się też aktywnie popularyzacją nauki, jestem pełnomocnikiem Rektora Politechniki Wrocławskiej ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej, a przez kilkanaście lat byłam także pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Chemicznego ds. Promocji. Mam też w swoim dorobku wykłady popularnonaukowe wygłaszane m.in. od pierwszej edycji w Akademii Młodych Odkrywców Politechniki Wrocławskiej. Organizuję wystawy popularnonaukowe, konkursy dla licealistów, debaty, wywiady i spotkania z interesującymi ludźmi. Zapraszam też do wygłaszania wykładów na Wydziale Chemicznym noblistów i innych uznanych naukowców.

Prof. dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska

Wydział Chemiczny (W-3)

Katedra Chemii Fizycznej i Kwantowej

email: elzbieta.wojaczynska@pwr.edu.pl

tel.: 71 320 2410

budynek A-2, pokój 219/220

Tutoring i edukacja spersonalizowana – czy to dla mnie?

Jak zacząć współpracę z tutorem?